Наши партнеры

MenuUtraditionelt trænerstop i Serbien

Andet fodbold

I går opstod en besynderlig hændelse i serbisk fodbold, da Røde Stjerne Beograds træner, Dusan Bajevic, valgte at forlade sin post som cheftræner – midt under en kamp.

Kritikken blev simpelthen for meget for Dusan Bajevic. Midt under 2. halvleg, i kampen mod Vojvodina, valgte han at tage sin afsked med den serbiske storklub Røde Stjerne Beograd. Årsagen til den utraditionelle opsigelse, var tilskuerens konstante slagsange om, at træneren skulle forlade skuden. Til sidst valgte han at følge fansenes opfordring, og forlod klubben efter 70 minutters spil.

”Bajevic’ afgang var et slag for såvel hans som klubbens renome. I fodbold vinder man engang imellem, og man taber engang imellem. Røde Stjerne er større end hvilket som helst individ, og der skal være en klar linje, som skiller følelser fra professionelle forpligtelser,” udtalte klubbens præsident, Dragan Stojkovic, til klubbens hjemmeside.

Fansene utilfredshed med Dusan Bajevic, handler om klubbens ringe præstation, i de seneste kampe, selvom klubben stadig indtager 1. pladsen, 6 point foran ærkerivalerne fra Partizan Beograd. Gårsdagens opgør endte dog alligevel 3-0 til Vojvodina.Kommentér

En kommentar til “Utraditionelt trænerstop i Serbien

  1. Mikkel Lasson siger:

    Mærkeligt at sige stop midt under en kamp. Dog kan jeg heller ikke forstå fansne. De ligger nr. 1, hvorfor er de så utilfredse? De vil måske føre med mindst 15 point?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu