Наши партнеры

MenuNewcastle ikke længere til salg

Engelsk fodbold

Newcastles ejer Mike Ashley har efter tre måneders jagt på en køber taget klubben af markedet igen.

I efteråret bekendtgjorde Newcastle Uniteds ejer Mike Ashley, at han ville sælge klubben grundet store protester om, hvordan han ledede klubben. Det er dog ikke lykkes at finde en interesseret køber, og derfor tager Ashley klubben af markedet igen og vil fortsætte de planer han havde i tankerne.

“Jeg er glad for at kunne afslutte den usikkerhed, fansene kan have haft omkring klubbens fremtid. Jeg ved, hvor vigtigt det er for jer. Jeg har trukket salgstilbuddet for Newcastle United tilbage og for mig bliver 2009 et år hvor vi i fællesskab driver klubben fremad,” siger Ashley ifølge klubbens hjemmeside.

Ashley overtog klubben i maj sidste år og har investeret omkring 1,85 milliarder kroner i den.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu