Наши партнеры

MenuMiddlesbrough henter Arsenal-angriber

Engelsk fodbold

Den franske angriber Jeremie Aliadiere har valgt at skifte Arsenal ud med Middlesbrough, hvor han skal erstatte Mark Viduka.

Middlesbrough var hurtige til at hente en erstatning, efter at Mark Viduka for nyligt blev offentliggjort som ny spiller i Newcastle, da klubben i dag annoncerede, at den franske Arsenal-angriber, Jeremie Aliadiere, kommer til klubben for en ukendt transfersum. Franskmanden har endnu ikke underskrevet kontrakten, men det vil ske, når han vender hjem til England efter sin ferie.

Transferen glæder klubbens direktør.

”Vi forsøgte at hente ham allerede i januar, men det hindrede skader i Arsenals trup. Jeremie er præcis en af de slags spillere, vi er interesserede i at knytte til truppen. Han er hurtig samt energisk og har stadig sine bedste år foran sig,” forklarede Keith Lamb til klubbens hjemmeside.

Den 24-årige Aliadiere har været i Arsenal siden han var 16, og har i den tid været udlånt til blandt andet West Ham, Celtic og WolverhamptonKommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu