Наши партнеры

MenuMagnusson satser på ungdommen

Engelsk fodbold

West Hams præsident, den rige islænding, Eggert Magnusson, har store planer for klubbens ungdomsakademi, og satser på, at producere kommende førsteholdsstjerne, overalt i Europa.

Den islandske forretningsmand, gav klubbens manager, Alan Curbishley, omkring 200 mio. kr., så han kunne købe spillere, der kunne redde klubben fra nedrykning. Magnusson fremtidsplaner er dog, at efterligne London-rivalerne, Tottenham og Arsenal, og hente spillere overalt fra Europa, til klubbens ungdomsakademi.

”Hvis de unge spillere er gode nok, vil de få en chance. Jeg mener, at Akademiet er meget vigtigt, og jeg ønsker, at gøre det stærkere,” fortalte Eggert Magnusson, til klubbens officielle hjemmeside.

”Vi er nødt til at hente nogle, der har mere viden om det europæiske spil,” tilføjede han.

”Vi kan ikke nøjes med at kigge i England, vi skal også gå på rov i Spanien, Frankrig og Øst Europa – vi skal holde øje med det bedste ungdomsspillere, i alle landene, præcis som Arsenal og Tottenham gør for tiden.”Kommentér

En kommentar til “Magnusson satser på ungdommen

  1. Casper Andersen siger:

    Sådan skal det lyde.. Hammers mod stortid – igen.

    Go Hammers!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu