Наши партнеры

MenuKomet suspenderet i Celtic

Andet fodbold

Den skotske storklub Celtic har valgt at suspendere deres 22-årige stortalent, Aiden McGeady, i to uger.

De skotske mestres ledelse har i dag valgt at suspendere Aiden McGeady i to uger. Afgørelsen kommer af, at McGeady angiveligt skulle have brudt klubbens regler. Oveni følger en bøde på samme antal dages løn.

Suspensionen skyldes, ifølge The Guardian, at den irske landsholdsspiller kom op at skændes med manageren Gordon Strachan efter den uafgjorte kamp mod Hearts. Her havde Gordon Strachan ifølge avisen kritiseret Aiden McGeadys præstation, og det havde den unge midtbanespiller ikke taget særlig pænt.

The Guardian skriver videre, at nyheden om uroen kan vække Newcastle og Bayern München, der begge tidligere har vist interesse for McGeady, der regnes for klubbens hedeste transferemne.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu