Наши партнеры

MenuKeegan dropper tre spillere

Engelsk fodbold

Newcastle-manager Kevin Keegan har i dag oplyst tre af klubbens spillere, at de ikke vil få deres kontrakter forlænget.

I dag fik tre af Newcastles spillere den kedelige nyhed, at de ikke længere har nogen fremtid i klubben.

Det drejer sig om den 31-årige irske landsholdsspiller Stephen Carr, der kom til klubben fra Tottenham i 2004, hvor han på daværende tidspunkt var en værdifuld højreback, men store skader har gjort, at han er dalet i niveau.

Derudover forlader den 24-årige forsvarer Peter Ramage og den 19-årige midtbanespiller James Troisi klubben. De er begge fra klubbens egen avl.

”Hvis jeg kan få tre eller fire spillere mere, og vi undgår skader til nøglespillere, så kan vi næste sæson måske blive det bedste af de næstbedste hold i Premier League,” siger Keegan ifølge BBC om sine planer for sommerens transfermarked.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu