
Newcastles Joey Barton er en spiller med et let antændeligt temperament. Midtbanespilleren har efter et overfald i Liverpool været varetægtsfængslet i slutningen af sidste år, men nu er dommen faldet. Der venter seks måneder i fængslet.
Joey Barton har været varetægsfængslet mellem jul og nytår, da han har været sat i forbindelse med et overfald og trusler i Liverpool. Barton har senere hen indrømmet overfaldet i Liverpool, og en måned efter faldt dommen.
Der venter seks måneder i fængsel til den 25-årige midtbanespiller, der før det nuværende ophold i Newcastle var at finde hos Manchester City. Her han også været lidt af en slagsbror, da det dengang var det et overfald på holdkammeraten Ousmane Dabo, der ligeså kostede ham en dom.
Skriv et svar