Frygt for vold i forbindelse med Champions League-finalen i Rom betyder, at salg af alkohol i Rom op til finalen vil være forbudt.
Der er stor frygt for ballede i forbindelse med Champions League-finalen mellem FC Barcelona og Manchester United i næste uge. Frygten er særlig stor, fordi der før har været voldsomme uroligheder mellem fans af Manchester United og fans af AS Roma i Rom, og fordi man frygter, at fodboldtilhængere i Rom vil være i gaderne, selvom deres hold ikke er i kamp.
Sikkerhedsforanstaltningerne vil derfor være skyhøje melder de italienske myndigheder. Borgmesteren af Rom, Gianni Alemmano, har således bedt om ekstra politiopbud til dagen for finalen.
“Jeg har bedt myndighederne om større politiopbud med henblik på at sikre sikkerheden til Champions League-finalen,” siger Alemanno til La Repubblica.
Gianni Alemmano påmindede samtidig fansene om, at salg af alkohol vil være forbudt op til Champions League-finalen, og at der vil blive holdt øje med barer og butikker for at sikre, at reglerne bliver overholdt.
Forhåbningerne er, at forbuddet mod alkohol vil lægge en dæmper på de mange fans, som vil befinde sig i Roms gader.

d. 29/12/2025 22:22 |
Skriv et svar