
Sibusiso Zuma træner i disse dage med i FC Nordsjælland, men det er ikke med henblik på en kontrakt med sjællænderne.
Den tidligere FC København-spiller er på besøg i Danmark hos nogen venner og benytter derfor lejligheden til at holde formen ved lige i FC Nordsjælland.
”Zuma skulle til Danmark på en planlagt tur for at besøge venner, men samtidig skulle han holde sin form ved lige. Da hans agent og vores Sportschef har et godt forhold til hinanden, så forhørte de sig, om han måtte træne med her i denne uge, og det har jeg sagt ja til,” siger Morten Wieghorst til klubbens hjemmeside.
”Jeg husker ham som en klassespiller, som jeg kun var vant til at se hælene på, når vi mødtes på banen, og selv om han selvfølgelig er blevet lidt ældre, så er jeg sikker på, at han ikke vil sænke niveauet til træningen her. Derfor lægger vi gerne husly til hans træning, så han kan holde sin drøm om et VM på hjemmebane i live. Men mere er der ikke umiddelbart i det,” fortsætter FCN’s cheftræner.
Zuma er pt. uden klub efter han i sommer fik ophævet sin kontrakt med Mamelodi Sundowns.
Skriv et svar