Наши партнеры

MenuZenit Petersborg besejrede Rangers i finalen

UEFA Cup

Det blev Zenit Petersborg, der hev klubbens allerførste europæiske titel hjem i aftenens UEFA Cup-finale. Rangers måtte se sig slået, efter russerne havde besejret skotterne med 2-0.

Kampen blev indledt med en chance til Zenit Petersborg efter blot fire minutter, da Tymoschuk sendte anfører Arshavin af sted på venstresiden. Russeren trak ind i boksen, men måtte se sit forsøg gå en lille meter forbi mål. Således kunne den første chance i finalen beskrives. Blot tre minutter senere var det Rangers’ Darcheville, der efter en god fight måtte se Petersborg-backen, Sirl, komme i vejen for kampens første mål.

Kampen lå i de første ti minutter i et jævnbyrdigt tempo, hvor begge mandskaber fik lejlighed til at forsøge sig. Kampens næste tre chancer stod der dog alligevel Zenit Petersborg på, da først Sirl over to omgange forsøgte sig, før Arshavin igen var på spil for russerne. Den skotske defensiv vaklede til tider.

Kort før pausen modtog Rangers et frispark fra en giftig distance. Thomson, der ellers var meldt tvivlsom op til opgøret, fik chancen for at sparke sit hold i front, hvilket han dog hurtigt måtte glemme alt om, da skuddet sad velplaceret i midten af den opstillede mur. Således gik de to hold til pause med 0-0.

Anden halvleg blev, modsat første halvleg, indledt med en chance til Glasgow Rangers. Endnu engang var det den ensomme angriber, Darcheville, der var på spil. Angriberen modtog en bold i dybden, vendte rundt, hvorefter han fik afsluttet mod Malafeev i målet. Skuddet blev i første omgang reddet, hvorefter Ferguson kom først på riposten. Endnu engang måtte Rangers se deres skud reddet. Flere af de blåklædte appellerede for hånd på bolden, men kampens dommer, Peter Fröjdfelt, vinkede kampen videre.

Zenit Petersborg udnyttede af flere gange den mere offensive version Rangers. Det var da også Zenit Petersborg, der kunne sætte kampens første scoring ind efter 70 minutter. Flot dybdespil af russerne, der kombinerede sig vej gennem den ellers kompakte Rangers-defensiv. Et jubelbrøl hørtes fra den del af stadion, hvor de mange tilrejsende russiske fans havde sat sig, mens der sænkede sig en dyne af stilhed over de skotske tilhængere. Denisov kunne notere sig for scoringen.

Kort efter havde Zenit Petersborg endnu et godt forsøg, men russerne måtte se skuddet kysse stolpen før den trillede udover baglinjen. I samme minut måtte Papac lade sig udskifte med angribere Novo, der skulle sætte gang i offensive del af Rangers. Syv minutter efter måtte Hemdani lade livet, da McCulloch kom på banen til fordel for midtbanespilleren.

Rangers jagtede i den grad udligning. Det var dog Zenit Petersborg der i overtiden lukkede kampen ved en scoring af Zyrianov, der definitivt afgjorde kampen.

Kampen vedblev ved 2-0, hvorfor Zenit Petersborg kunne fejre sin første europæiske triumf i hele klubbens historie.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu