Наши партнеры

Menu



Wieghorst efter nederlag: Vi skal købe ind

Dansk fodbold

FC Nordsjællands cheftræner, Morten Wieghorst, var bestemt ikke tilfreds med dagens opgør mod AaB. Han efterlyser forstærkninger.

FC Nordsjælland led i dag et 1-0-nederlag til AaB, da Andreas Johansson sørgede for at sikre nordjydernes fjerde sejr i træk kort før tid.

FCN’s cheftræner Morten Wieghorst var stærkt utilfreds med udfaldet, og forsikrede efter kampen om, at han allerede i aften ville kontakte klubbens ledelse med henblik på forstærkninger til truppen.

”Vi skal have spillere ind inden transfervinduet lukker om 14 dage. Hvorvidt det drejer sig om defensive eller offensive kræfter, ønsker jeg dog ikke at udtale mig om,” sagde Morten Wieghorst til sporten.dk.

Wieghorsts bøn blev hurtigt opfanget af FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen, som sagde følgende om situationen:

”Wieghorst har ret. Men han får ikke en angriber, selvom vi netop har mistet Martin Bernburg. Dem har vi nok af. Til gengæld kigger vi os om efter spillere, der kan styrke vor back-kæde.”

Læs også:

AaB sikrede fjerde sejr på stribe



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu