Наши партнеры

MenuVidic i United til 2012

Engelsk fodbold

Serbiens stærke midterforsvar, Nemanja Vidic, har i dag forlænget sin kontrakt med ”De røde Djævle”. Den løber nu frem til 2012.

Da Nemanja Vidic for godt to år siden skiftede til storklubben, Manchester United, var han endnu et ukendt for mange. Det er der lavet om på nu, efter han var en vigtig del af Uniteds hold, som vandt Premier League sidste sæson. Manager Sir Alex Ferguson da lægger heller ikke skjul på sin begejstring over forlængelsen.

”Nemanja har haft en fantastisk start i klubben og havde sammen med Rio Ferdinand en stor del af æren for at vinde mesterskabet sidste sæson. Han er utroligt populær blandt både staben og tilhængerne. Det er meget gode nyheder, at han vil være en del af dette spændende hold fremover,” sagde Ferguson til klubbens hjemmeside

Også Vidic er glad for forlængelsen, og allerede nu taler han om ambitioner.

”At spille på det hold her er et privilegium. Det er sådan en god klub og jeg er glad for at forlænge min tid her. Fansene og alle i klubben har været meget specielle for mig. Jeg håber, at jeg kan gøre mit til at klubben vinder endnu flere trofæer i de kommende år,” sagde Vidic således til klubbens hjemmeside.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu