Наши партнеры

MenuViborg skriver kontrakt med 15-årigt stortalent

Dansk fodbold

Viborg har skrevet en treårig kontrakt med en af klubbens mange stortalenter. Der er tale om den 15-årige Martin Christensen.

Martin Christensen, som i øjeblikket er inde omkring U-16 landsholdet, har skrevet under på en treårig kontrakt, der binder ham til de grøn-blusede frem til år 2010.

Det 15-årige talent kan både spille i forsvaret og på midtbanen, derfor er klubben meget tilfreds med, at de formåede at holde på ham.

”Martin er en rigtig god allroundspiller, som har sin favoritplads på den centrale midtbane, men som også kan spille en rigtig god højre back eller en højre midtbane, hvor han er blevet brugt i flere kampe på vores Junior Liga-hold.”

”Derudover yder Martin altid 100 procent til både træning og kamp. Han har en jernvilje og ved allerede nu, hvad han vil med sin fodbold. Og det betyder nogle gange alt,” fremhævede klubbens talentchef Steffen Højer på Viborgs hjemmeside.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu