
Fra næste sæson træder en regel i Tottenham i kraft, som betyder, at klubbens spillere ikke må drikke sig fulde, når sæsonen er i gang.
Tottenhams skadesplagede centerforsvarer Ledley King blev i weekenden arresteret i de tidlige morgentimer, efter en lidt for våd bytur. Denne episode er medvirkende til, at Tottenhams manager Harry Redknapp har set sig nødsaget til at indføre en hård regel.
“Fra næste sæson indfører jeg en hård regel, hvor det bliver forbudt at drikke. Fodboldspillere bør ikke drikke sig fulde. Man fylder jo heller ikke diesel på en Ferrari. Jeg ved det er hårdt, men de tjener store penge, og de er samtidig rollemodeller for børnene,” forklarer manager Harry Redknapp til The Sun.
Efter sin våde tur i byen har Ledley King undskyldt episoden over for klubben.
Skriv et svar