Наши партнеры

MenuTidligere United-duo genforenes

Engelsk fodbold

Dwight Yorke og Andy Cole blev i slut 90’erne af mange udpeget, som en af verdens farligste angrebskonstellationer. Det populære makkerpar er nu blevet genforenet.

Andy Cole har i dag skrevet under på en et-årig aftale med Sunderland. Klubbens manager, Roy Keane, som i øvrigt er tidligere holdkammerat med både Cole og Yorke, lægger ikke skjul på sin begejstring.

”Andrews erfaring bliver vigtig for os. Han har bevist sine evner som målscorer og vil tilføre vores hold en masse,” udtalte Keane ifølge klubbens hjemmeside

Hvis tilhængerne på Stadium of Light glæder sig til at se den rutinerede angrebsduo, er der ikke noget at sige til det. De to spillere scorede i deres storhedstid et hav af mål, 53 mål scorede de tilsammen i 99’ sæsonen, hvor United også vandt ”The Trible”.

Udover det indebærer nyindkøbet, Andy Cole, også titlen som den næstmest scorende i Premier League gennem tiderne, kun overgået af Alan Shearer.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu