
Flere alvorlige knæskader har nu forsaget, at den 35-årige Sevilla-spiller, Javi Navarro, vælger at indstille karrieren.
Javi Navarro har ikke haft det samme niveau de sidste to år, som han ellers havde i storhedstiden. De seneste sæsoner er blevet spoleret af flere alvorlige knæskader, og nu har den tidligere anfører i klubben besluttet, at sige definitivt farvel til fodbolden.
Forsvarsspilleren har tidligere optrådt i både Elche, Logrones og Valencia, men har altså de seneste otte sæsoner været en del af Sevillas førsteholds trup, og her håber han, at han kan fortsætte bare i en anden funktion.
”Det vil være en fornøjelse for mig at blive her og arbejde for Sevilla. Klubben har altid hjulpet mig, både i gode og dårlige tider,” siger Navarro.
Javi Navarro har spillet fire A-landskampe for Spanien, samt han var en vigtig del af Juande Ramos’ trup, der vandt to UEFA Cup-trofæer.
Skriv et svar