Наши партнеры

MenuTidligere Real-træner ansat hos Primera-bundprop

Spansk fodbold

Primera Division-klubben Osasuna indtager i øjeblikket en 16. plads i ligaen, derfor sætter man sin lid til klubbens nye mand på trænerposten José Antonio Camacho.

Osasuna har bestemt ikke fået en ønskestart på denne sæson, hvor klubben i øjeblikket må stille sig tilfredse med 16. pladsen. Dette er klubbens ledelse ganske enkelt ikke tilfredse med, hvorfor man i går fyrede klubmanden José Angel Ziganda.

Ledelsen har handlet hurtigt, og derfor kunne man allerede mandag aften skrive kontrakt med den tidligere Real Madrid-cheftræner, José Antonio Camacho.

Camacho er ikke kendt for at være manden, som varmer trænersædet lang tid ad gangen. Han har stået i spidsen for Real Madrid, hvor hans korteste periode lød på 23 dage ved roret. I 2004 var han atter tilbage i kongeklubben, hvor han valgte, at sige op blot tre uger inde i sæsonen.

Spaniernes seneste klub var portugisiske Benfica, hvor han i marts måned i år valgte at forlade klubben.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu