Наши партнеры

MenuTidligere Chelsea-manager ansat i Portsmouth

Engelsk fodbold

Avram Grant, som tidligere har stået i spidsen for Chelsea, er i dag blevet udråbt som ny manager i Portsmouth, som fyrede manager Paul Hart tidligere på ugen.

Portsmouths tidligere manager Paul Hart levede ikke op til forventningerne, og derfor blev manageren fyret tidligere på ugen. I dag kunne klubben så offentliggøre hans afløser, som blev præsenteret på et pressemøde.

Valget er faldet på den tidligere Chelsea-manager Avram Grant, som også var udråbt som favorit til posten, da det stod klart, at Hart havde fået silkesnoren.

”Avram er en respekteret og erfaren manager, som har haft jobs på højeste niveau. Derfor tror bestyrelsen, at han er manden, som kan hjælpe holdet fra at undgå nedrykningen,” forklarer Portsmouth-direktør Peter Storrie til klubbens hjemmeside.

Grant har et godt kendskab til Portsmouth på de interne linjer, idet han var klubbens tekniske direktør i perioden 2006 til 2007.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu