Наши партнеры

MenuTalentfuld AGF’er skal på operationsbordet

Dansk fodbold

Den talentfulde AGF-back, Michael Lumb, skal på operationsbordet, fordi det knæ der har voldt ham kvaler i forberedelserne til forårssæsonen stadigvæk driller og det er kommet så vidt, at en operation er nødvendig.

Michael Lumb var netop kommet tilbage fra en knæskade, der har holdt ham ude siden starten af januar, men under træningen i torsdags fik Lumb et vrid i det samme knæ, som han blev opereret i, da han fik problemer med knæet i januar.

På baggrund af en MR-scanning har AGF besluttet, at endnu en operation i Lumbs knæ er nødvendig, men det er endnu uklart hvornår Lumb er klar igen.

”Det er endnu ikke til at sige, hvor lang pause Lumb skal holde. Det vil operationen give et svar på. Vi håber selvfølgelig, at Lumb hurtigst kommer tilbage. Han er en vigtig brik på vores hold og vil være svær at undvære,” siger AGF’s sportschef Brian Steen Nielsen til klubbens hjemmeside.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu