Наши партнеры

MenuTalent forlænger med Viborg

Dansk fodbold

Midtbanetalentet, Niclas Thüchsen, har i dag underskrevet en ny kontrakt med Viborg. Den nye aftale løber frem til 2010.

Niclas Thüchsen fik i mandags sin Superligadebut, da han blev skiftet ind mod Lyngby. Og den nuværende succes fortsætter for den 18-årige midtbanespiller. Således har han i dag skrevet under på en ny kontrakt med de grønblusede. Og den tidligere Hvidovre-mand er naturligvis begejstret over den nye aftale.

” Det er da et cadeau til mig, synes jeg. Nu har jeg ikke været her så længe, og så er de interesserede i at forlænge med mig, så det glæder jeg mig til. Det bliver også en ny tilværelse for mig, så jeg er glad,” siger Tüchsen til klubbens hjemmeside.

Også klubbens sportschef, Steffen Højer, er meget tilfreds med signaturen.

”Niclas er prototypen på det, vi gerne vil i VFF. Han har gennem det sidste år trænet med to gange om ugen på SAS Ligaen og taget nogle markante fremskridt. Jeg glæder mig rigtig meget til at følge hans udvikling, når han fra sommer bliver fuldtidsprofessionel,” siger Højer.

Niclas Tüchsen har kun været i klubben i et halvt år.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu