Наши партнеры

MenuStuttgart-cheftræner fortid i klubben

Tysk fodbold

Bundesliga-klubben Stuttgart har kun vundet én kamp i de seneste syv opgør i ligaen. I dag tog klubbens ledelse konsekvensen af denne dårlige stime, da de fyrede cheftræner Armin Veh med øjeblikkelig virkning.

Stuttgart er inde i en dårlig stime, hvor det kun er blevet til én sejr i de seneste syv kampe i ligaen, og med aftenens 4-1-nederlag til Wolfsburg, kunne man notere sit sjette nederlag i denne Bundesliga-sæson.

Dette tog klubbens ledelse i dag konsekvensen af, da de valgte at fyre cheftræner Armin Veh, som forlader posten med øjeblikkelig virkning.

Indtil man har en erstatning på plads, vil den tidligere landsholdsspiller Markus Babbel samt assistenten Rainer Widmayer, have ansvaret for at få skuden på ret køl.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu