Наши партнеры

MenuStor FCK-profil skadet

Dansk fodbold

Jesper Grønkjær tilmelder sig nu FCKs skadesliste, hvilket gør ham ude af stand til at deltage i klubbens træningslejr til Østrig i næste uge. Ligeledes er Würtz skadet og vil heller ikke tage del i lejren.

Knæet volder for gud ved hvilken gang problemer for den store FCK-profil, Jesper Grønkjær. Landsholdsfløjen må gå igennem endnu en undersøgelse, og han misser nu klubbens træningslejr til Østrig i den kommende uge. I maj så det ellers lyst ud for profilen, idet han gennemgik en operation, som skulle sikre ham deltagelse i sæsonstarten, men ligesom foråret volder sommeren altså også problemer for Grønkjær.

Grønkjærs skade beskrives på FCKs officielle hjemmeside som værende på “ubestemt tid”.

En anden FCK-spiller må også melde fra til træningslejren, og navnet er Rasmus Würtz. Den tidligere AaB-spiller har fået sportsbrok og vil tirsdag flyve til Tyskland for at blive opereret. Han må se frem til fire til otte ugers pause fra fodboldbanen.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu