Наши партнеры

MenuSportslig fremgang i Esbjerg medfører tilskuersucces

Dansk fodbold

Esbjerg fB’s sportslige fremgang i denne sæson, har hurtigt kunne aflæses på klubbens tilskuertal. Vestjyderne nyder godt af de mange mennesker på lægterne, da det også betyder, at sponsorerne strømmer til.

Esbjerg fB er kommet godt i gang med denne SAS Liga-sæson, og den store sportslige succes har haft stor betydning for tilskuertallet, som er vokset, efter at klubbens stadion var færdigrenoveret.

”Vi havde 8000 tilskuere til kampen mod HB Køge, hvor vi nok havde haft 5500 på det gamle stadion. Vi er virkelig blevet positivt overraskede over fremgangen, og vi ligger på den kant klart foran budget,” forklarer direktør Søren Poulsen til Ekstra Bladet.

Direktør Søren Poulsen forklarer, at den store tilskuersucces har medført en bedre økonomi, idet sponsorerne banker på døren, og i øjeblikket er klubben otte procent foran det forventede budget.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu