Наши партнеры

MenuSlovakisk landsholdsspiller til FC Midtjylland

Dansk fodbold

FC Midtjylland præsenterede i dag slovakiske Maros Klimpl, der skal erstatte forsvarsspilleren Kristian Bak Nielsen, der for nyligt skiftede til den hollandske Æresdivionsklub SC Heerenveen.

FC Midtjylland har hentet den slovakiske landsholdsforsvarer Maros Klimpl i Banik Ostrava, hvor man også hentede klubbens tjekkiske målmand Martin Raska. Handlen med Klimpl, der har skrevet kontrakt til januar 2010, glæder FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard.

“Det skal ikke være nogen hemmelighed, at der faldt en sten fra mit hjerte, da aftalen med Maros Klimpl faldt på plads. Spillermarkedet er ekstremt vanskeligt lige nu, og derfor er det en ekstra tilfredsstillelse, at vi fik vores førsteprioritet,” sagde Ørgaard ifølge klubbens hjemmeside.

Maros Klimpl selv siger følgende om skiftet:

“Jeg kender ikke meget til dansk fodbold og FC Midtjylland, men Martin Raska har sagt, at klubben er perfekt for mig med hensyn til min udvikling og fremtiden.”

Klimpl debuterede på det slovakiske landshold i maj 2002. Siden er det blevet til 15 landskampe for Slovakiet.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu