Наши партнеры

MenuSimon Kjær får ny Palermo-træner for 4. gang

Italiensk fodbold

Palermo valgte tidligere på dagen at fyre træner Walter Zenga. Her til aften blev der sat navn på klubbens nye træner, der samtidig skal lede danske Simon Kjær. Delio Rossi er klubbens nye cheftræner.

Palermo valgte i dag at fyre den tidligere landsholdskeeper for Italien, Walter Zenga, der efter en skuffende sæson kun har formået at føre holdet frem til en 12.-plads. I weekenden spillede holdet kun 1-1 med rivalerne fra Catania

Danske Simon Kjær skal derfor have den fjerde træner på blot halvandet år. I aften blev det offentliggjort at den nye cheftræner i klubben bliver 48-årige Delio Rossi, som har været fri på markedet siden han stoppede i Lazio i sommerpausen.

Rossi har underskrevet en toårig aftale med en option på yderligere et år. Hans første opgave i trænersædet bliver på torsdag, når holdet møder Reggina i Coppa Italia.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu