
FC Københavns Lasse Qvist skal igennem en operation for et træthedsbrud i en knogle i højre fod. Derefter venter seks-otte ugers pause.
Lasse Qvist har haft svært ved at komme på førsteholdet i FC København, men angriberen har på det seneste følt, at det gik fremad. Nu sætter en skade i foden dog en stopper for hans udvikling det næste stykke tid.
”Jeg har fået det der hedder et træthedsbrud. Det er en knogle i højre fod der er brækket, så jeg skal opereres på fredag. Derefter venter der mig mellem seks og otte ugers pause,” siger Qvist til bold.dk.
21-årige Lasse Qvist, hvis kontrakt med FCK udløber til sommer, har fået en del spilletid i klubbens træningskampe, men den kommende pause sætter ham nu tilbage igen.
”Jeg følte selv, at jeg var i god form, og var kommet tættere på, så selvfølgelig kommer det på et ærgerligt tidspunkt. Men det hører med til sportsgrenen, og en skade kommer jo aldrig på et heldigt tidspunkt,” siger Qvist.
Skriv et svar