Den russiske milliardær Alisher Usmanov har med sit firma ‘Red and White Holdings’ erhvervet sig en fjerdedel af Arsenal, hvorfor de mangler fem procent for at overtage hele klubben.
Endnu en russisk multimilliardær melder sig i engelsk fodbold. Denne gang drejer det sig om 55-årige Alisher Usmanov, der i lang tid har været interesseret i London-klubben.
Den engelske tv-station Sky Sports rapporterer, at Usmanov har investeret yderligere i klubben, hvilket har gjort at han nu ejer 25 % af klubben. Når Usmanov opnår over 30 % af ejerskabet kan han lave et endeligt bud på klubben.
Den engelske avis The Times bringer et citat, hvori en talsmand for Red and White Holdings fortæller, at købet, der sikrede dem 25 % var i overensstemmelse med firmaets oprindelige erklæring om at beskytte Arsenal og til sidst sikre sig ejerskabet over klubben. Den engelske avis bragte også en officiel pressemeddelelse.
“Vi er glade for at have sikret os over en fjerdedel af Arsenals aktier. Vi er forpligtede langsigtede investorer og er tilhængere af klubben, mens vi er i den behagelige situation, at vi samtidig er i en beskyttet position. Vi siger velkommen til en forstærkning af den nuværende trup og ser samtidig frem til en succesful konklusion til sæsonafslutningen,” lyder pressemeddelelsen.
Red and White Holdings blev oprettet i 2007 efter, at firmaet købte David Deins 14, 5 procent af Arsenal.

d. 01/06/2026 22:57 |
Skriv et svar