Наши партнеры

MenuRivaldo bliver alligevel i Athen

Andet fodbold

36-årige Rivaldo, havde planlagt at stoppe i AEK Athen, hvis klubben ikke vandt det græske mesterskab. Det skete ikke, men alligevel bliver Rivaldo i hovedstadsklubben.

Rivaldo giver til klubbens hjemmeside udtryk for, at det er kærlighed og støtte fra klubbens fans og spillere, der får ham til at forsætte i den græske klub.

”Sandheden er, at jeg ved sæsonafslutningen var meget skuffet, men den kærlighed og støtte, jeg har mærket fra fansene og holdet, har bidraget til min endelige beslutning. Jeg har besluttet mig for at blive i AEK i næste sæson,” siger Rivaldo til AEK Athens hjemmeside.

Rivaldo startede sin karriere i 1990, siden da har han spillet for Paulista i Brasilien, Santa Cruz i Brasilien, Mogi Mirim fra Brasilien, brasilianske Corinthians, brasilianske Palmeiras, spanske Deportivo La Coruña, italienske AC Milan, den spanske storklub FC Barcelona, Cruzeiro fra Brasilien og den græske storklub, Olympiakos.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu