Наши партнеры

MenuProfil færdig i AGF

Dansk fodbold

AGF har valgt ikke at fortsætte samarbejdet med Ole Budtz, når hans kontrakt udløber med udgangen af juni.

Sportschef Brian Steen Nielsen forklarer på klubbens hjemmeside, hvorfor AGF ikke forlænger kontrakten med den 30-årige forsvarsspiller, Ole Budtz:

”Vores beslutning er taget ud fra en sportslig helhedsvurdering, men det bliver selvfølgelig vemodigt at tage afsked med Budtz. Han har på alle måder været et fantastisk bekendtskab. Han er altid positiv og imødekommende og er derfor meget vellidt i truppen, blandt sponsorerne og ikke mindst hos fansene. Han kom til klubben i en svær tid og har haft en væsentlig rolle i genopbygningen af holdet. Vi har meget at takke Ole for og ønsker ham alt mulig held og lykke.”

Ole Budtz kendte til beslutningen, men har alligevel svært ved at forlade AGF. Han siger til klubbens hjemmeside:

”Det har været lidt under opsejling, så jeg var forberedt på det. Men det er altid ærgerligt at forlade en arbejdsplads, jeg har nydt at komme på. Jeg har haft tre gode år i klubben, og det er da lidt vemodigt, at det nu er slut. Jeg kommer til at savne AGF´s fans. De har altid bakket mig op, og det bliver svært ikke længere at skulle spille foran dem.”

Ole Budtz blev hentet til AGF i 2006 fra Kickers Offenbach. Han nåede at få 73 kampe for AGF og score 5 gange.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu