Наши партнеры

MenuPetter Furuseth indstiller karrieren

Dansk fodbold

Den norske kantspiller, Petter Furuseth, er i dag blevet løst fra sin kontrakt i FC Midtjylland. Den 30-årige nordmand har valgt at indstille sin fodboldkarriere.

Petter Furuseth bad fredag om at blive løst fra sin kontrakt i SAS Liga-klubben, FC Midtjylland, hvor han er noteret for 20 kampe og to mål. Den 30-årige norske kantspiller var i sidste weekend i aktion mod FCK i Parken, og har i denne sæson været med i fem kampe.

Klubbens sportsdirektør, Jens Ørgaard, vil ikke fortælle om grunden til Furusehts pludselige stop, men takker for hans indsats i klubben.

”Det må være op til Petter selv at forklare, hvorfor han har taget beslutningen. Jeg kan kun sige, at vi har været glade for Petter i klubben. Han er en voksen mand og har præget truppen med ro og en anderledes tilgang til tingene. Og vi ønsker ham naturligvis alt mulig held og lykke på hans videre færd udenfor fodboldbanen,” siger Jens Ørgaard til klubbens hjemmeside.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu