Наши партнеры

Menu



Optakt: HB Køge – Silkeborg IF

Dansk fodbold

Det ligner et tæt opgør mellem to oprykkere, der skal forsøge at komme godt fra start i SAS Ligaen, når de søndag eftermiddag mødes på ”SEAS-NVE Park” i Herfølge.

For nogle få måneder siden kunne både HB Køge og Silkeborg IF konstatere, at en god indsats i Viasat Divisionen havde båret frugt, og at de i sæsonen 2009/2010 ville være at finde i landets bedste fodboldrække. Siden har klubberne været i arbejdstøjet for at skabe gode betingelser for at komme godt fra start, og søndag eftermiddag er ventetiden ovre, når de to klubber tørner sammen.

HB Køge er opstået som følge af en fusion mellem Herfølge og Køge, men selv om fusionen er ny, ligger der masser af historie bag. I sæsonen 1999/2000 blev Herfølge danske mestre, i øvrigt med den nuværende Randers FC-træner, John ”Faxe” Jensen, ved roret. Succesen blev dog kortvarig, da Herfølge allerede sæsonen efter måtte rykke ned i næstbedste række. Siden blev det til flere op- og nedrykninger, inden de i sidste sæson atter rykkede op med 22 sejre i 30 kampe og en målscore på 77-27.

Tidligere på året kom så fusionen, dag Herfølge og Køge smeltede sammen og fik navnet HB Køge. Klubbens hjemmebane bliver det tidligere Herfølge Stadion, der fremover hedder ”SEAS-NVE Park”, efter at energiselskabet SEAS-NVE har indgået en flerårig sponsoraftale med HB Køge.

HB Køge-fløjspiller Sebastian Andersen kan se frem til sin første optræden i SAS Ligaen, hvis han kommer på banen. Han ser frem til kampen og siger til klubbens hjemmeside:

”Rent træningsmæssigt har vi knoklet på for at komme i den form som det kræver for at kunne være med i SAS Ligaen, for det må vi ikke gå ned på. Jeg glæder mig meget til at komme i gang med sæsonen og til at spille om point igen. At det er i SAS Ligaen, vi skal spille, er selvfølgelig dejligt, og det bliver spændende at måle sig mod de bedste hold herhjemme.”

Silkeborg sikrede sig oprykning efter en stærk sæson, hvor de i 30 kampe kun tabte 3, spillede 6 uafgjorte og med en målscore på 68-27. Dermed er de atter at finde i landets bedste fodboldrække, som de måtte forlade efter sæsonen 2006/2007.

Silkeborgs midtbanespiller, Martin Ørnskov, ser også frem til kampen og siger til Silkeborg IF´s hjemmeside:

”Det begynder selvfølgelig at hjælpe på spændingen. Vi har glædet os helt vildt til at komme i gang med SAS Ligaen efter to års jagt på oprykning, og nu venter premieren så lige om hjørnet. At skulle på udebane mod HB Køge, det er altid svært, og jeg er sikker på, at det bliver tæt. Men vi skal godt fra land og på tavlen, så vi får slettet de rigtige nuller i tabellen. Det er to hold, der kender hinanden rigtig godt, da vi jo har delt række de sidste to år i Viasat Divisionen, og vi har lavet ti ud af tolv mulige point mod dem i de sidste to år. Det giver jo noget ballast at tage med ind til kampen, men reelt kunne vi lige så godt have tabt sidste gang i Herfølge, så jeg forventer en tæt affære.”

HB Køge kan glæde sig over at have en skadesfri trup, mens blandt andre Silkeborg IF´s angriber, Henrik ”Tømrer” Pedersen, er langtidsskadet.

Forventede startopstillinger:

HB Køge:

Lars Bjerring

Martin Arlofelt – Thomas Christensen – Magnus Tappert – Morten Nielsen

Sebastian Andersen – Lasse Kronborg – Nicolaj Madsen – Roberto Saraiva

Emmanuel Ake – Henrik Toft

Silkeborg IF:

Lasse Heinze

Renato Arapi – Jim Larsen – Steven Lüstu – Frank Hansen

Martin Ørnskov – Martin Svensson – Peter Degn – Jesper Bech

Rajko Lekic – Christian Holst

TotalBold.dk´s bud på kampen:

HB Køge har ikke foretaget store indkøb, men har til gengæld en sammentømret trup. Derfor kan klubben godt overraske med godt sammenspil og stor spilforståelse.

Silkeborg IF har til gengæld forstærket klubben ved at hente Jesper Bech og Frank Hansen fra Esbjerg og Lasse Heinze fra FC Midtjylland. Desuden har klubben en rutineret mand i midterforsvarer Steven Lüstu og en farlig mand i angriber Rajko Lekic.

Begge mandskaber vil selvsagt gerne vinde, men må også formodes at være tilfredse med ikke at tabe; det er vigtigt at komme på tavlen fra start for at skabe momentum og troen på, at klubben kan begå sig i landets bedste række.

Det ligner derfor en tæt kamp med et uafgjort resultat, men Silkeborg har en række profiler, der meget vel kan gøre en forskel. Vi tror derfor, at Silkeborg vinder kampen 2-1.



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu