Наши партнеры

MenuOptakt: Den spanske Super Cup

Spansk fodbold

I aften sparkes kampen mellem sidste sæsons pokalvinder, Sevilla, og de forsvarende spanske mestre, Real Madrid, i gang i den såkaldte Super Cup, der består af to suveræne opgør.

Der er ingen tvivl om, at aftenens kamp mellem sidste sæsons to tophold vil blive seværdig. Dog må begge mandskaber se bort fra en række profiler, og derfor vil det blive svært som tilhænger at vurdere, hvordan klubbens nye spillere vil have indflydelse på holdene.

Sidste års mestre, Real Madrid, har haft travlt med udrensning i truppen, og har måttet skille sig af med intet mindre end elleve spillere, hvoraf de tre loyale spillere Ivan Helguera, David Beckham og Roberto Carlos har været i blandt, mens sidste sæsons helt Jose Antonio Reyes, der afgjorde mesterskabskampen også har forladt kongeklubben, efter hans lejeaftale udløb.

Klubben har dog fået købt en række nye forstærkninger, blandt andet har de været flittige til at forstærke deres forsvar, som har haltet igennem en del sæsoner. Klubbens nye træner Bernd Schuster har budt nye profiler som Metzelder, Saviola, Pepe og Dudek velkommen, mens de to hollændere Drenthe og Robben menes at være så tætte på aftaler, at vil kunne deltage i returopgøret.

Til aftenens kamp må Reals største svækkelse være sidste års liga-topscorer, Ruud van Nistelrooy, der er ude med en skade. Udover den hollandske målmaskine må Schuster også se bort fra Higuain.

Schuster har valgt at ændre i sin vanlige taktik, hvor han vil gå fra sin normale 4-4-2-opstilling, og i stedet spille 4-2-3-1 med Gago og Diarra på den centrale midtbane, mens Balboa, Robinho og Guti skal fodre Raúl som ligger helt på toppen, og dermed er udset som holdets enlige angriber.

Sevilla må se bort fra holdets store profil Frederic Kanouté, der afsoner karantæne efter sin udvisning i Copa del Rey-finalen mod Getafe. Han ventes at blive afløst af Kerzhakov, der vil danne angrebsduo med Luis Fabiano. Foruden Kanouté meldes også Navarro og Escude skadet.

Sevillas mand i trænersædet Juande Ramos ventes at give sine to hollandske nyindkøb Tom de Mul og Bouhlarouz debut, mens holdets store defensive profil Daniel Alves, kan spille sin sidste kamp i Sevilla-trøjen, inden han skifter den ud med enten Chelseas eller Real Madrids, som også stadig har udvist interesse i den unge brasilianer.

De forventede startopstillinger:

Sevilla: Palop – Daniel Alves, Bouhlarouz, Dragutinovic, Puerta – Poulsen, Keita, De Mul, Adriano – Luis Fabiano, Kerzhakov.

Real Madrid: Casillas – Sergio Ramos, Cannavaro, Pepe, Miguel Torres – Balboa, Diarra, Gago, Guti, Robinho – Raúl.

TotalBold.dk’s bud på kampen: Denne kamp er Schusters manddomsprøve, og derfor hviler der selvfølgelig et tungt pres på hans skuldrer, da det er hans første betydningsfulde kamp for Real Madrid. Men på trods af det, tror vi, at Schuster nok skal løse opgaven med bravur og dermed køre en 2-1-sejr hjem mod Sevilla.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu