Наши партнеры

MenuOfficielt: Scolari fyret i Chelsea

Engelsk fodbold

Chelsea skriver her til aften på klubbens hjemmeside, at man har valgt at fyre den brasilianske manager, Luiz Felipe Scolari, med øjeblikkelig virkning.

Chelsea FC har i dag valgt, at fyre klubbens brasilianske manager, Luiz Felipe Scolari, med øjeblikkelig virkning. Scolari har kun været manager i klubben igennem den sidste halve sæson, eftersom han tiltrådte den 1. juli 2008, hvor han afløste Avram Grant, som fik fyresedlen efter nederlaget til Manchester United i Champions League-finalen.

Fyringen sker som følge af klubbens dårlige resultater på det seneste, hvor London-klubben blandt andet har tabt til Liverpool, samt spillet uafgjort 0-0 mod oprykkerne fra Hull, mens mandskabet i januar måned led Chelsea et ydmygende 3-0-nederlag til Manchester United.

Klubben oplyser, at man håber på, at have den nye manager på plads snarest. I mellemtiden vil assistenttræner Ray Wilkins styre tropperne.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu