Наши партнеры

Menu



Napoli fyrer træneren

Italiensk fodbold

Napolis ledelse har taget konsekvensen af at klubben blot har fået syv point i syv kampe og fyret træneren Roberto Donadoni og i stedet ansat den tidligere Sampdoria-træner Walter Mazzarri.

I sidste uge røg sportsdirektør Pierpaolo Marino ud af vagten i Napoli og i dag blev det træner Donadonis tur. Syv point i syv kampe var ikke nok for ledelsen i Napoli og derfor har de fyret en del af den sportslige sektor i klubben.

Fyringen af Donadoni betyder, at han kun nåede at være i klubben i syv måneder efter at han blev ansat tilbage i marts, hvor han overtog efter Eduado Reja.

Napoli-spillerne skal ikke vente længe på en afløser for Roberto Donadoni. Onsdag tiltræder Walter Mazzarri som ny cheftræner i den klub, der startede sin træner karriere som assistenttræner i klubben. Mazzarris kontrakt løber frem til sommeren 2011.



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu