Наши партнеры

MenuMidtbane-talent forlænger med Esbjerg fB

Dansk fodbold

Nicholas Mwesigye har indgået aftale med Esbjerg fB om at blive yderligere et år i klubben.

Den 20-årige midtbanespiller har været en bærende del af grundstammen omkring Esbjerg fB´s succesfulde hold i anden division, og det er baggrunden for, at klubben har indgået aftalen med Mwesigye.

Mwesigye, der er fra Uganda, siger om det forlængede ophold i Esbjerg fB til klubbens hjemmeside:

”Jeg skal tage min træning meget seriøst. Jeg skal gøre de ting, som de beder mig om, men samtidig også tænke selv og gå forrest til træning og i kampe og vise initiativ. Især når det ikke kører. De viser mig tillid, og at de tror på mig. Nu er det op til mig at vise, at der er en rigtig beslutning.”

ITU-træner Michael Pedersen siger om Mwesigye til klubbens hjemmeside:

”Han er en lille klog spiller, der har en stor spilintelligens. Han er ikke så stor, så vi har arbejdet med at få nogle flere kilo på ham, og det kan man se i nærkampene nu. Han har fået mere fart og kan trække afgørende fri af sin direkte modstander.”Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu