Наши партнеры

MenuLøsning på Cagliaris trænerfarce fundet

Italiensk fodbold

Nedo Sonetti ville væk fra sit job som træner for Cagliari, men klubben ville ikke tillade ham at gå sin vej. Men nu er der endelig kommet styr på sagerne, da Cagliari i dag har udnævnt Davide Ballardini som klubbens nye cheftræner.

Italiensk fodbold har altid været god for nogle tragikomiske øjeblikke og stunder, og nu kan man i Cagliari kigge tilbage på endnu en af disse.

Klubben fra Sardinien ligger i øjeblikket på Serie As sidsteplads, og den nu tidligere træner, Nero Sonetti, var mand nok til at indse, at det ikke var ham, som kunne redde Cagliari fra nedrykning. Men klubledelsen nægtede simpelthen at lade ham blive løst fra sin kontrakt.

Det underlige kontraktforhold varede indtil i dag, da Davide Ballardini blev offentliggjort som klubbens nye træner. Dermed får Sodetti endelig lov til at forlade jobbet som træner for klubben.

Ballardini har én gang før trænet Cagliari, da han en kort overgang i 2005 stod i spidsen for holdet.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu