Наши партнеры

MenuLivorno giver træneren sparket

Italiensk fodbold

Martin Bergvold og hans italienske klub, Livorno, står uden træner, efter at klubbens ledelse i dag valgte at fyre Gennaro Ruotolo.

Otte kampe i den bedste række, blev det til for Livornos træner, Ruotolo, der i dag måtte pakke sine ting og forlade klubben efter en skuffende sæsonstart. Livorno har endnu ikke vundet en kamp efter oprykningen til Serie A, og det blev tilsyneladende for meget for klubbens præsident, Aldo Spinelli.

Hvem der overtager det varme sæde er endnu ikke offentliggjort, men meget tyder på, at det bliver den tidligere Parma-træner, Luigi Cagni.

”I øjeblikket kan jeg kun sige, at jeg har udtrykt interesse til at tage denne udfordring over for præsident Spinelli. Nu er det op til ham og hans stab at beslutte, om jeg er den rette mand til jobbet,” udtaler den erfarne træner til Football Italia.

Cagni har også tidligere stået i spidsen for blandt andet Sampdoria, Empoli og Genoa.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu