
Leon Andreasen skifter ikke væk fra Werder Bremen, som det ellers var forventet.
Leon Andreasen høstede stor personlig succes, da han i forårssæsonen var lejet ud til Mainz. Derfor var den danske landsholdsspiller blevet en attraktiv mand på transfermarkedet, så det var ventet, at 24-årige Andreasen ville skifte væk fra Werder Bremen. Leon Andreasen afviser dog al snak om et skifte væk fra den tyske topklub.
“Nu er jeg tilbage i Bremen, og koncentrerer mig på de opgaver, der står for døren. I de seneste par måneder har jeg været inde i en god udvikling, og jeg arbejder videre på, at den fortsætter,” sagde Andreasen til Werder Bremens hjemmeside.
På rygteplan har der været tale om, at Schalke 04 og Hannover 96 var interesserede i at hente danskeren, men dette bliver ligeledes afvist af Andreasen.
“Interessen har jeg også kun læst om, så det er noget vrøvl. Nu har jeg haft en god snak med vores træner og sportsdirektør om min situation i klubben, og jeg har fået gode tilbagemeldinger, så min fremtid er i Bremen,” lød det fra Andreasen, der har kontrakt med Werder Bremen frem til 2009.
Skriv et svar