Наши партнеры

MenuLegende bliver ny Brøndby-assistenttræner

Dansk fodbold

Brøndby-legenden Kim Daugaard bliver klubbens nye assistenttræner, når den nye cheftræner Kent Nielsen overtager roret den 1. januar 2009.

Brøndbys nuværende assistenttræner, Henrik Jensen, vil skifte Brøndby ud med AC Horsens den 1. januar 2009, mens Horsens-cheftræneren Kent Nielsen vil tiltræde som cheftræner hos Brøndby i samme forbindelse.

Derfor ledte Brøndby efter en ny mand, som kunne varme assistenttrænersædet. Dette har man i dag fundet i den 34-årige klublegende Kim Daugaard.

”Jeg har aldrig lagt skjul på, at det var mit ønskejob når jeg stoppede som spiller, så jeg er utrolig glad for det,” udtaler Kim Daugaard til klubbens hjemmeside, hvor han samtidig fortæller, at han allerede har haft flere samtaler med Kent Nielsen om arbejdet.

Daugaard spillede sin første kamp for Brøndby IF den 3. juli 1993. Siden da har han spillet 465 kampe for klubben, hvor han har scoret 47 gange.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu