Наши партнеры

Menu



Legendarisk italiener fortsætter karrieren

Italiensk fodbold

I går skrev italienske medier, at 39-årige Paolo Maldini var ved at lægge støvlerne på hylden, men nu udtaler AC Milan-legenden, at han er klar til at opfylde sin kontrakt, der udløber til sommer.

Adskillige medier berettede i går, at Paolo Maldini ville stoppe sin glorværdige fodboldkarriere efter VM for klubhold, som afvikles i denne måned. Den italienske legende afviser dog, at han vil lægge støvlerne på hylden i denne sæson.

“Jeg har stadig kontrakt med Milan indtil juni 2008, og den er jeg klar til at opfylde. Jeg er i god form og jeg agter ikke at give op, før kontrakten udløber,” sagde Maldini ifølge Skysports.

39-årige Maldini, der har spillet over 600 kampe for AC Milan, har i denne sæson haft problemer med knæskader, men trods det, er han stadig en af træner Carlo Ancelottis foretrukne midterforsvarer.



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu