Наши партнеры

MenuLazio beholder Zárate

Italiensk fodbold

21-årige Mauro Zárate bliver i Rom på en kontrakt af fem års varighed.

Lazio er nu nået til enighed med Zárates tidligere klub, Al-Sadd, om et permanent skifte til den italienske hovedstad. Kontrakten binder Mauro Zárate til Lazio indtil 2013. Det argentinske stortalent har scoret otte mål i 12 kampe for Lazio, og er dermed klubbens topscorer. Disse forrygende resultater ikke fik klubbens ledelse til at spilde tiden.

“Det er en ære at have indgået en aftale – vi har alt på plads med alle parter,” fortæller Lazios præsident Claudio Lotito til Sportmediaset.

Ifølge Sportsmediaset skal Lazio betale omkring 120 millioner kroner til Al-Sadd fra Qatar.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu