Der har på det seneste været en del kritik af Michael Ballack, og det andet nye indkøb Andriy Shevchenko, men Ballack mener stadig at han gjorde det rigtige ved at skifte.
Det var forventet at den tyske landsholdsanfører, skulle gøre Chelsea til en endnu større supermagt i europæisk fodbold, da han skiftede til Stamford Bridge i sommers.
Men Ballack og det andet sommerindkøb, Andriy Shevchenko, som blev foretaget i AC Milan, har indtil videre ikke kunne finde topformen i Premier League
“Ingen undgår at blive kritiseret”, fortæller Michael Ballack til den tyske avis Die Welt og forsætter, “Og kritikken kan være rigtig hård her i England.”
“Jeg har altid fanget kritikkernes opmærksomhed. Men jeg er glad for at være skiftet. Min beslutning var den rigtige og jeg fortryder ikke et eneste sekund”
“Det har været et skridt i den rigtige retning. Det er ikke kun en udfordring, det er også en nydelse, at være en del af et hold med så mange fremragende spillere”
Skriv et svar