Verdens bedste fodboldspiller i 2007, Kaká, utrykker nu, at han engang i fremtiden gerne vil optræde i den engelske Premier League, som han kalder for verdens stærkeste.
Selvom Kaká for tiden spiller i en af de største klubber gennem tiderne i Italien, så vil den brasilianske verdensstjerne gerne optræde i Premier League i fremtiden. Tidligere har Robinho forsøgt at lokke Kaká til Manchester City, og Kaká bekræfter også, at de to har snakket sammen.
“Jeg ved, at det er den bedste liga i verden. Så måske en dag, jeg ved ikke hvornår, men det ville være fantastisk at spille i Premier League. Jeg har mange venner, der spiller der, så jeg ser mange af kampene. Jeg har også snakket med Robinho om Manchester City,” siger Kaka til SkySports.

d. 18/10/2025 22:58 |
Skriv et svar