Наши партнеры

MenuHSV stopper samarbejde med sportschef

Tysk fodbold

Et længerevarende og efterhånden dårligt forhold mellem bestyrelsesformanden hos Hamburger SV og klubbens sportschef er nu resulteret i, at samarbejdet stopper.

Bestyrelsesformand Bernd Hoffmann og sportschef Dietmar Beiersdorfer har ikke haft det bedste forhold gennem den seneste tid. Derfor har parterne besluttet at stoppe samarbejdet.

Det var dog ikke bestyrelsesformanden selv, der meldte beslutningen ud på HSV´s hjemmeside, men derimod Horst Becker, der også sidder i klubbens bestyrelse. Efter et to timer langt møde om sagen udtalte han sig via hjemmesiden:

”Bestyrelsen må med beklagelse acceptere beslutningen. Vi ønsker Dietmar Beiersdorfer det bedste fremover og takker ham for sit arbejde for HSV. Vi må nu koncentrere os om den nye sæson. HSV går igennem en turbulent periode, så vi må være stærke for at komme gennem den.”

Beiersdorfer har været i HSV siden 2002, og han forlader klubben med omgående virkning.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu