Наши партнеры

MenuHannover 96 mister træner

Tysk fodbold

Bundesliga-klubben Hannover 96 har i dag mistet træner Dieter Hecking, der valgte at fratræde sin stilling på baggrund af klubbens dårlige start på denne sæson.

Træner Dieter Hecking har de seneste dage drøftet Hannover 96’s status i Bundesligaen med klubbens præsident, Martin Kind, og sportsdirektør Jörg Schmadtke. I forbindelse med drøftelserne tilbød Hecking at opsige sin stilling, og det blev anerkendt af de øvrige.

Præsident Kind giver dog udtryk for, at han gerne havde set en anden udgang og siger til Hannover 96’s hjemmeside:

”Udviklingen er nedslående for mig, for Hecking er en særlig person og træner. Vi havde håbet på en succesfuld start efter den svære sæson sidste år, men desværre gik det ikke sådan. Men vi skal huske, at Dieter Hecking og Hannover 96 har udført et stort stykke arbejde sammen i de sidste tre år.”

Dieter Hecking var med til at sikre klubben en placering som nummer 8 i forrige sæson, hvor det i den seneste sæson blev til en placering som nummer elleve.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu