Наши партнеры

MenuGall og FCK stopper samarbejdet

Dansk fodbold

Træner for F.C. Københavns hold i 2. Division Øst, Benny Gall, er blevet enig med klubben om at ophæve samarbejdet. Holdet skal derfor have ny træner til årsskiftet.

Ved årsskiftet forlader Benny Gall sit job som træner for F.C. Københavns reservehold, der derfor skal have en ny træner. Det er endnu uvist hvem afløseren bliver, men klubbens sportsdirektør, Carsten V. Jensen, er sikker på, at klubben nok skal finde en afløser med den fornødne kvalitet.

”Det er en forholdsvis ny tanke at Benny ikke fortsætter i klubben. Jeg er dog sikker på at den ledige stilling er et meget attraktivt job for mange trænere og vi vil tage os god tid til at finde den helt rigtige mand til jobbet,” sagde Carsten V. Jensen til fck.dk.

Gall startede sin karriere i KB, og efter ophold i både danske og udenlandske klubber vendte han i 2002 tilbage til klubben som reservekeeper, og har senere overtaget rollen som cheftræner for klubbens 2. Divisionshold.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu