FC Midtjylland har skrottet konceptet Vision 2011 der blandt andet gik ud på at hente et mesterskab senest i 2011, og har på klubbens generalforsamling i stedet lavet nye mål. Dette koncept kaldes nu Fremtidens FC Midtjylland.
FC Midtjylland er kendt som ”klassens frække dreng” og har intet problem med store armbevægelser. Det havde man heller ikke, da man for nogle år siden fremlagde Vision 2011, hvor hovedpunktet var et mesterskab til Heden inden 2011.
Nu er tonen dog imidlertid blevet en anden hos den ambitiøse klub fra Herning. På klubbens årlige generalforsamling her til aften blev det besluttet, at konceptet Vision 2011 ikke var realistisk, og at man i stedet måtte sætte sig nye mål.
”Vision 2011 var realistisk, da den for år tilbage blev lanceret. FC Midtjylland havde momentum, konjunkturerne var med klubben, og konkurrenterne var i ubalance. Siden ændrede forudsætningerne sig,” udtaler formanden for FC Midtjylland, Bo Olesen, til klubbens hjemmeside og fortsætter:
”Vi indstiller ikke jagten på DM-titlen. For holder du op med at stræbe efter at blive bedre, holder du op med at være god. Mesterskabet kan komme i 2014, det kan ske i 2017 – og det vil være velkomment i 2011. Men det er ikke længere et krav, og vi sætter ikke et bestemt årstal på.”
De nye mål, der nu findes under titlen Fremtidens FC Midtjylland, er knap så konkrete som tidligere. Nu hedder det sig, at ”man i FCM har modet til at udfordre og pligten til at træde nye spor” og ”man i FCM jagter et mesterskab”.
Klubben kunne i øvrigt fremlægge et underskud på 10 millioner kroner ved aftenens generalforsamling.

d. 18/10/2025 22:58 |
Skriv et svar