Наши партнеры

MenuFremtiden skal sikres hos Randers FC

Dansk fodbold

Med en 6. plads i årets SAS Liga, kan Randers FC nu kigge mod fremtiden, hvilket de har gjort ved at gøre markante initiativer hos de yngre spillere.

Efterhånden har Randers FC etableret sig som et stabilt hold i SAS Ligaen, og nu har klubben så også valgt at give en større fokus til ungdommen. Således har klubben underskrevet en fuldtidskontrakt med målmandstalentet Peter Friis Jensen, som i den forgangne sæson agerede fast sidste barrikade hos klubbens andethold, der i år rykkede op i 2. division vest.

Sammen med ham har også to andre spillere gjort det så godt for klubbens andethold, at også disse to kan se frem til en mere fast rutine i deres fodboldkarriere. De to spillere det drejer sig om, hedder Christian Andreasen og Simon Rosenqvist, som begge har fået et løfte lovende dem, at kunne medvirke i førsteholdstruppens træning 2-3 gange om ugen.

Samtidigt har klubben også underskrevet en to-årig kontrakt med Michael Færch Nygaard, der er førsteårsyngling.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu