Наши партнеры

MenuForsvarstalent forlænger med Brøndby

Dansk fodbold

Anders Randrup har midt i Brøndbys krise gjort det så godt, at klubben har valgt at tegne en fireårig kontrakt med ham.

19-årige Anders Randrup, der blev rykket op på Brøndbys førstehold i foråret, blev i sidste uge udtaget til det danske U-21 landshold. I dag kunne han således binde sig til Brøndby i fire år yderligere, eftersom han underskrev en fireårig kontraktforlængelse med klubben.

”Anders er et stort talent og en spiller vi tror, går en stor fremtid i møde. Allerede i foråret så vi ham levere lovende præstationer på førsteholdet, og udviklingen går i den rigtige retning. I sommer rykkede han op på førsteholdet. Her får han nu gode muligheder for at videreudvikle sit store talent,” sagde klubbens sportschef Anders Bjerregaard til klubbens hjemmeside.

Randrup er nu færdig med at uddanne sig, hvorfor han kan spille på fuldtid nu.

”Det er jeg selvfølgelig meget glad for. Jeg tager det som et skulderklap og jeg er glad for, at jeg nu har fremtiden på plads, så jeg udelukkende skal fokusere på at forbedre mig som fodboldspiller. Og så håber jeg selvfølgelig, at jeg med tiden kan bide mig fast på 1. holdet,” fortalte talentet.Kommentér

En kommentar til “Forsvarstalent forlænger med Brøndby

  1. Hedegaard5 siger:

    Talent?? ha!! sku da ikk for brøndby!!!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu