
Inters 34-årige fløjspiller, Luis Figo, vil gerne skifte til USA næste sommer, hvis ingen er interesserede i ham, lægger han støvlerne på hylden.
Luis Figo har gennem en årrække været en stor profil. Hans kontrakt med Inter udløber til sommer, og når det sker, vil han gerne skifte italienske fodbold ud med amerikansk, men hvis ingen melder deres interesse til næste sommer, stopper han karrieren definitivt.
”Jeg vil ikke udelukke USA, nærmere det modsatte. Hvis jeg skal fortsætte med at spille, skal det være positivt for min familie. For eksempel, hvis jeg skal spille i USA, kan min datter lære engelsk,” sagde Figo til O Jogo og fortsatte:
”Hvis der er interessante tilbud fra MLS vil jeg overveje dem, hvis ikke, stopper jeg.”
Allerede i sommer var portugiseren på vej væk fra Inter, men millionskiftet til arabiske, Al-Ittihad, da parterne ikke kunne nå til enighed.
Skriv et svar